ERKEKLER SEVİŞTİKTEN SONRA NEDEN UYUYAKALIRLAR

ERKEKLER SEVİŞTİKTEN SONRA NEDEN UYUYAKALIRLAR

  • 4538
  • 0

ERKEKLER SEVİŞTİKTEN SONRA NEDEN UYUYA KALIRLAR
Tüm kadınların sorunudur, cinsellik sonrası sırtını dönüp uyuyan erkek. Birçok kadın bu durumda sevilmediğini, işi bittiği için partnerinin ilgisini kaybettiğini düşünür. Oysa bunun nedeni basit bir biyolojik gerçeklik.
Erkeklerin eşleriyle cinsel birliktelikten hemen sonra uyuyakalmasının nedeni; Orgazm yaşayan bir erkekte mutluluk ve uyku hissi veren prolaktin hormonunun salgılanması artmaktadır. Kadınlarda ise orgazm sonrası oksitosin hormonu salgılanarak yakınlaşma isteğinin artmasına neden olmaktadır.
Prolaktin hormonunun salgılanması, yorgunluk, hareket yetisinin azalması ve uyku haline sebep olmaktadır. Aynı zamanda seks esnasında yorgunluk ve harcanan enerjiye bağlı olarak kaslarda enerji üretimini tetikleyen glikojen seviyesinde azalma gözlemlenir. Bu sebeple seks sonrasında uykulu ve yorgun hissederler. Biyolojik anlamda kadınlara oranla daha fazla kas bulunduğu için, yorgunlukları kadınlarla kıyaslandığında çok daha fazladır.
Orgazm sonrasında dinlenme isteği yaratan hormonlardan bir tanesi, aşk hormonu olarak da adlandırılan oksitosin hormonu. Cinsel ilişki sırasında artan bu hormon, orgazm olmayı tetikliyor. Hem kadın hem de erkeğin salgıladığı oksitosin, anne sütünün içerisinde de bulunuyor. Sütü emen bebeğinizin kolayca uykuya dalması bu yüzdendir. Orgazm sırasında zirveye çıkan oksitosin ve sonrasında serbest kalan endorfin hormonlarının etkisiyle uyuma ihtiyacı hissederler. Uyku gereksinimi erkeklerde cinsel ilişkiden hemen sonra ortaya çıkarken, kadınları yavaş yavaş etkiler. Seksle ilgili temel hormonlardan biri olan oksitosin, orgazm sırasında normal seviyesinin beş katına çıkıyor. Doğumda rahmin kasılmasını sağlayan oksitosin hormonu, başkalarına karşı güçlü duygular beslememize de neden oluyor.
Kısacası erkeklerin uyuyakalmasının sebebi ilişkinizdeki sorunlar veya size ilgisinin azalmasıyla bağdaştırılmaması gerekir. Erkekler doğaları gereği kadınlardan daha yorgun hisseder ve uyuma güdüsü harekete geçer.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published.