CİNSEL DOYUMSUZLUK

CİNSEL DOYUMSUZLUK

  • 4288
  • 0

Cinsel Doyumsuzluk (Hiperseksüalite)
Günün her saati, her dakikası seks yapabilirim, saatlerce sevişsem doyamıyorum, seks yapmazsam kendimi kötü hissediyorum, devamlı aklımda seks var diyorsanız, ortada ciddi bir sorun, sorununuz var demektir. Diğer insanlar geçim derdini düşünürken, sosyal hayatla başa çıkmaya çalışıp, üretip paylaşmak isterken acaba bazıları niye devamlı cinsellik düşünür?
Bazı erkekler ve kadınlar ben her dakika seksi düşünüyorum, aşırı düşkünüm, seks yapamadan duramıyorum derler. Kendilerini azgın, sekse düşkün, güçlü olarak tanımlarlar. Hatta diğer insanların bu özelliği kıskandığını düşünürler. Bu aslında tedavi edilmesi gereken ciddi bir sorundur.
Cinsel arzu, canlının sahip olduğu ve yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır.
Bu arzuyu nerede ne zaman kimle yaşayıp yaşamayacağımız veya yaşayamayacağımız, cinsel arzularımızı ifade ediş şeklimiz, toplum kuralları, ahlaki değerler sosyal yapılar tarafından öğretilir ve de süreçte doğal olarak öğrenilir. Yani sağlıklı, fiziksel, ruhsal veya sosyal açıdan zarar görmeyeceğimiz bir cinselliğin sınırları hem toplum ve kültür tarafından çizilir. Bu sınırlar içindeki cinsel beraberlikler kabul, saygı ve destek görürler.
Aşırı cinsel isteği olan kadın ve erkeklerin bu davranışları kimi zaman yaşamlarında, toplumsal çevrelerinde ya da özel yaşantılarında sorunlara neden olabilir. Bu tip davranışlar toplumda hiperseksüalite veya azgınlık olarak tanımlanabiliyor. Bu tip aşırı cinsel isteğe erkekler de “satiriasis”, kadınlarda da “nemfomani” adı verilir. Her ne kadar bu tip sıkıntılar tıp literatüründe cinsel işlev bozukluğu olarak kabul edilmese de yaşamı zorlaştırdığı artık bir hastalık olarak kabul edildikleri bir gerçektir.
Hiperseksüalitede bazı cinsel davranış bozuklukları görülür. Cinsel bağımlılık çaresizlik doğurur. Sosyal yaşantıda ya da mesleki alanda bozulmalara neden olur. Mastürbasyon, porno izleme, siberseks, telefon konuşmaları, sıra dışı cinsel deneyimler başlıca cinsel bağımlılık konularıdır.

Aşırı cinsel istek aynı zamanda korunmasız, rastgele, çok eşli cinsel ilişkilere neden oluyorsa cinsel yolla bulaşan hastalıklara sebep olarak fiziksel sağlığa da zarar verebilir. Kontrolden çıkmış cinsel aktivite cinsel yolla bulaşan hastalıklar, AİDS, istenmeyen gebelikler, adli sorunlar, ilişkiyi veya evliliği sürdürme güçlükleri, aile içi şiddet vb birçok istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Ayrıca sosyal yaşamda ve iş yaşamında da zorluklarla karşı karşıya kalınabilinir.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published.